Chci si nechat rozšířit fotovoltaickou elektrárnu – vyplatí se mi to?

Fotovoltaické elektrárny  •  Dotace
Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Stává se, že nás kontaktují lidé, kteří mají solární elektrárnu a rádi by, aby měla vyšší výkon, aby uměla navíc akumulovat energii na později, přidat tepelné čerpadlo, rozšířit o možnost ohřevu TUV a podobně. Takového úkolu se pro vás rádi zhostíme, ale je to složitější, než se na první pohled může zdát. Navíc na rozšíření stávající střešní fotovoltaiky nelze čerpat další dotaci. Rozšiřujeme pouze elektrárny, které jsme realizovali my. Pokud byste chtěli elektrárnu od nás rozšířit od jiné firmy, mějte prosím na paměti, že přijdete o záruku na dílo i na komponenty. Rozšiřování o další bateriové články se doporučují dělat během prvního roku provozu elektrárny, protože dodání nových článků se starším bateriím způsobí technologické potíže. Výkon domácích fotovoltaik je možné navýšit na celkových 9,9 kWp a kapacita baterií musí odpovídat maximálně dvojnásobku instalovaného výkonu fotovoltaiky.

Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Rozšíření fotovoltaiky není jen dokoupení nové komponenty

Požadavkem o rozšíření u vás začne de facto celý proces pořizování fotovoltaiky od začátku. Je potřeba se vás znova zeptat, co od své elektrárny očekáváte, zjistit, jakou máte spotřebu energie, zda se nějak nezměnily vaše návyky, které na spotřebu mají vliv, jestli máte místo na další panely, zda stávající střídač zvládne fungovat v systému s vyšším výkonem, případně jestli nebude třeba střídač vyměnit za asymetrický, jestli nebudete potřebovat větší baterii, nebo uspokojit nějaké vaše další individuální požadavky. Z technické stránky věci je možné vyměnit či přidat jakoukoliv technologii, ale bude pak potřeba přepracovat kompletní dokumentaci. Počítejte také s tím, že pravděpodobně bude nutná i úprava elektroměru.

Administrativní fáze

Poté je potřeba připravit novou kalkulaci, nabídku a projekt. Budete-li souhlasit, sepíšeme spolu dodatek ke smlouvě, případně novou smlouvu, nebyli-li jste našimi klienty dříve. Pokud jste na vaši stávající elektrárnu čerpali dotaci, musíme zjistit, zda tím, že ji změníme, nedojde k porušení podmínek, za kterých jste dotaci získali – spotřeba domácnosti musí činit 70 % roční výroby.

Pro každý požadavek navýšení výkonu je potřeba zpracovat nový energetický posudek, takže pokud budete chtít navýšit výkon vaší elektrárny, před podpisem smlouvy budete muset doložit, že ve vašem domě vzrostla spotřeba energie tak, že i po rozšíření minimálně 70 % vyrobené elektřiny v objektu spotřebujete.

Než se se píše nová smlouva, požádáme vás o nevratnou zálohu 2 – 5 000 Kč. Tyto prostředky využijeme pro zpracování nového energetického posudku a odešleme jej ke schválení Státnímu fondu životního prostředí. Teprve po jeho schválení vstoupí v platnost smlouva o dílo. Pokud energetický posudek schválení nedostane, od smlouvy o dílo budeme bohužel muset odstoupit bez nároku na vrácení zálohy.

Pro každé navýšení výkonu budeme k výše uvedené záloze požadovat zhruba 8 000 Kč na veškerou potřebnou dokumentaci a práci s ní spojenou.

Následně je potřeba jednat s distributorem a znova vyřídit povolení ohledně připojení do sítě. Elektrárna musí samozřejmě také projít revizí.

Realizační fáze

Pokud se pro rozšíření elektrárny rozhodnete a splníte veškeré podmínky, v současné době (jaro 2022) počítejte s pozdějším termínem realizace, zhruba na konci roku 2022, případně později. Je to proto, že jsme aktuálně zahlcení prací na nových poptávkách, které souvisí se zdražováním energií a novými dotačními podmínkami. Navíc se kvůli aktuální politické situaci zkomplikovaly možnosti přepravy některých komponent, takže je možné, že nás i další dodavatele fotovoltaik postihnou neočekávané výpadky v distribuci materiálu.

V žádném případě vás nechceme od rozšiřování vaší elektrárny odrazovat. Umíme to a samozřejmě to pro vás rádi uděláme. Jen mějte prosím na mysli, že se nejedná o jednoduchý úkon, který se dá zvládnout ze dne na den. Pokud o pořízení fotovoltaiky uvažujete, zvažte prosím, jestli není lepší koupit si rovnou s vyšším výkonem. Stávající dotační podpora už neobsahuje podmínku využití 70 % veškeré vyrobené elektřiny v objektu a je oproti dřívějšku štědřejší.

 

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat