Co je od října 2021 v dotačním programu Nová zelená úsporám jinak pro majitele rodinných domů a objektů k bydlení?

Fotovoltaické elektrárny  •  Dotace
Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Fotovoltaiku chcete už dlouho, dotace jste měli nastudované a teď váháte, jestli do toho jít i po změně pravidel? Nemusíte. Obecně se dá říci, že se vaše čekání vyplatilo a pokud splňujete podmínky pro její zisk, máte nárok na více peněz a nemusíte omezovat výkon elektrárny, jako tomu bylo dříve.

Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

  1. Můžete získat více peněz

Zatímco nejvyšší možná podpora byla dříve 155 000 Kč, nyní můžete získat dotaci až 225 000 Kč, 205 000 Kč je stanovený limit pro příspěvek na elektrárnu s akumulátory a také můžete získat 10 000 Kč na lithiové baterie, 10 000 Kč za 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp a 5 000 Kč příspěvek na projektovou dokumentaci. Výše dotace je navíc o 10 % vyšší, pokud jste z Karlovarského, Moravskoslezského nebo Ústeckého kraje. Sestavy, na které můžete čerpat dotaci v maximální výši jsou třeba S-Power MIDIS-Power TOP.

  1. Neplatí povinnost limitovat maximální výkon

Už neplatí povinnost spotřebovat 70 % vyrobené energie v domě. Jaký podíl vyrobené elektřiny spotřebujete a jaký dodáte do sítě, je už jen čistě na vás, takže si klidně můžete pořídit silnější elektrárnu, aby vám vyráběla více elektřiny i ve dnech, kdy slunce tolik nesvítí.

  1. Nová pravidla pro novostavby

Na novostavbu nemůžete žádat o dotaci na fotovoltaiku, pokud je zahrnutá v PENB – průkazu energetické náročnosti budov. Proč to tak je a co s tím, jsme pro vás napsali v detailním článku o dotacích na fotovoltaiku u novostaveb od října 2021.

  1. Na dotaci nemáte nárok, pokud už jste na budovu čerpali v minulosti podporu NZÚ části B.

Naopak nevadí, pokud už na daný objekt byla čerpána dotace z jiného projektu nebo části NZÚ. Dokonce můžete i získat kombinační bonus za realizaci více technologií, např. 10 000 Kč za kombinaci FVE a tepelného čerpadla.

  1. O dotaci mohou žádat i majitelé licencovaných fotovoltaických elektráren připojených do sítě před 1. lednem 2016.
  1. Pokud žádáte o dotaci na rekreační objekt, někdo v něm musí mít alespoň 2 roky trvalý pobyt

I nadále smíte žádat o dotace na chaty a chalupy, pokud mají přidělené evidenční či popisné číslo, ale musí je někdo využívat k celoročnímu pobytu a mít tam trvalý pobyt alespoň 2 roky – nemusí se jednat o žadatele o dotaci.

  1. Dotaci můžete dostat i na ostrovní systém

Dříve bylo pro zisk dotace podmínkou, aby byl dům připojený k distribuční síti. Pokud budova nemá přípojku k distribuční síti a zároveň splňuje definici rodinného domu a další podmínky nutné pro zisk podpory, o dotaci žádat smíte.

Samozřejmě i nadále platí, že se vám smluvně zavážeme, že o dotaci nepřijdete. Kdybyste ji náhodou nezískali, zaplatíme vám ji ze svého.

 

 

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat