Ušetřete s fotovoltaikou co nejvíc díky asymetrickému střídači RCT

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Michal Vajchr

vedoucí obchodního týmu

Víte, že to, jaký máte střídač, rozhoduje o návratnosti sluneční elektrárny? Zatímco v celé Evropě se spotřeba elektřiny měří součtově, kdy se proti sobě započte veškerá výroba a spotřeba na všech fázích dohromady, u nás a na Slovensku se před několika lety přešlo na měření po fázích. Každá fáze se řeší zvlášť a symetrické střídače, běžně používané v ostatních zemích, si s tímto specifikem neumí poradit. Výsledkem je, že potenciál fotovoltaiky se využije jen z malé části. Kvůli tomu systém tak nemá skoro žádnou návratnost. Řešení nabízí asymetrický střídač.

Autor článku Michal Vajchr

vedoucí obchodního týmu

Komplexní německá technologie RCT

Vzhledem k tomu, jak je česko-slovenský trh malý, většina výrobců jeho specifika ignoruje. My pracujeme s ověřenou německou technologií značky RCT, která má výhodu, že nabízí nejen střídače, ale také baterie a rozvaděče.

V současnosti jsou v nabídce čtyři varianty hybridních asymetrických střídačů RCT Storage: 4 kW, 5 kW, 6 kW a 10 kW – ten najdete třeba v naší sestavě TOP. Liší se podle výkonu, který posílají do sítě. Označení hybridní znamená, že se dají připojit k baterii. Díky tomu si střídač sám podle aktuální situace určuje, odkud se bude čerpat elektřina: zda ze zásob uložených v baterii, z centrální sítě, nebo přímo z fotovoltaických panelů. Prioritou je vždy čerpat elektřinu z vlastního zdroje.

Pokud je výroba energie vyšší než aktuální spotřeba, dají se vhodnou instalací nastavit priority, jak zacházet s přebytky. Práci s přetoky může řídit multifunkční relé (je součástí střídače), nebo se dá ještě optimalizovat instalací wattrouteru. U multifunkčního relé je možné nastavit například pravidlo „mám-li výrobu 2 kW, sepni patronu a pošli 2 kW do boileru. S wattrouterem lze do boileru posílat i přetoky o velikosti 100 W, tak aby opravdu žádná vyrobená energie nepřišla nazmar.

Wattrouter našim zákazníkům jednoznačně doporučujeme. Díky němu se maximum energie využije v objektu a do sítě odtéká jen naprosté minimum. Energie přitom nemusí jít nutně pouze do boileru. Takto lze nahřívat i další ohmické spotřebiče, tedy vodiče, které se vlivem elektrického proudu zahřívají. Pomocí digitálního výstupu wattrouteru navíc umíme zapínat/vypínat i některé další spotřebiče, které ohmické nejsou. Ve výsledku tak můžeme třeba nahřívat bazén, topné těleso či přímotop – například při temperování sklepa. Další možností je filtrace bazénu, rekuperace vzduchu, případně některé klimatizace, které s wattroutery umí komunikovat.

Asymetrie bez baterie

U bezbateriových sestav může být alternativou asymetrický střídač RCT Invertor, který se vyrábí ve třech variantách podle výkonu: 4 kW, 5 kW a 6 kW. Nedá se sice propojit s baterií, ale umí energii z fotovoltaických panelů asymetricky distribuovat do jednotlivých fází, podle momentální spotřeby. Případné přetoky zařízení posílá do sítě.

Abychom eliminovali přetokové situace, kombinujeme v S-Power Energies RCT Invertor s regulací – např. wattrouterem. Díky němu se přebytky dají ukládat do vody, čímž se zároveň splní podmínka dotace NZÚ, která ukládá posílat do sítě jen nutné minimum.

Kombinace s vysokonapěťovými bateriemi

V porovnání s konkurencí je důležitou přidanou hodnotou technologie RCT Power právě možnost zkombinovat střídač s dokonale kompatibilním bateriovým systémem, který je navíc modulární. Jeho kapacitu lze tedy postupně navyšovat.

Jeden bateriový modul RCT o kapacitě 1,9 kWh obsahuje 24 LiFePo4 článků po 3,2 V. Minimálním počtem k instalaci jsou dva moduly, tedy v součtu 154 V. Maximální počet je šest modulů na jeden střídač, tak aby se nepřesáhl jeho napěťový rozsah. Střídače RCT jsou však také modulární a umožňují propojit více sestav. Úměrně tomu je pak možné navyšovat i kapacitu bateriového systému. Technologie je tedy vhodná i pro domy s velkou spotřebou, případně i pro průmyslové objekty.

RCT baterie mají minimální životnost 5 000 cyklů a nabízejí záruku 10 let. Po jejich uplynutí baterie ztratí maximálně 20 procent účinnosti. Máme vyzkoušeno, že v průměrné domácnosti baterie udělá přibližně 280 cyklů ročně. Při takovém provozu vydrží bezmála 18 let, než začne ztrácet účinnost. Ohromnou výhodou systémů RCT je také jejich minimální spotřeba. Ve stand-by režimu baterie spolu se střídačem spotřebují na svůj provoz méně než 10 W, což je výrazně méně než konkurenční značky. Zároveň pracují v širokém rozmezí 7-97 procent nabití a keramické jádro umocňuje jejich bezpečnost.

Je libo ostrovní režim?

Sestavu střídače a baterií je možné doplnit ještě o rozvaděč RCT Power Switch, který plní funkci záložního napájení. Toto zařízení umí z bateriového systému udělat ostrovní režim. V případě blackoutu tak jeho zásluhou budete moci využívat i klíčové spotřebiče v domácnosti.

RCT rozvaděčem lze takto udržet v provozu například světla, lednici, plynový kotel či zásuvky na Wi-Fi, televizi nebo počítač. Prakticky tak lze udržet v ostrovním provozu celou domácnost. Jako jeden z mála střídačů na trhu umí zálohovat i třífázové spotřebiče do maximálního výkonu 3x 2 kW. Pokud stačí zálohovat jen jednofázová zařízení, pak je možné využít celých 6 kW na zálohování jedné fáze.

Hlavní výhody technologie RCT Power

Závěrem se může hodit krátké shrnutí hlavních výhod plus několik bonusových doplnění. Proč tedy při volbě střídače uvažovat právě o technologii RCT?

  • Komplexnost: RCT nabízí nejen asymetrické střídače (klasické i hybridní), ale také bateriový systém a rozvaděč s funkcí záložního napájení. Vše je dokonale kompatibilní, což umocňuje účinnost všech zařízení a zároveň snižuje pořizovací cenu.
  • Asymetrie: Veškeré střídače (hybridní i sítové) jsou asymetrické, takže dokáží v České republice využít vyrobenou nebo uloženou energii na maximum.
  • Ostrovní systém: Kombinace vlastního zdroje a RCT střídače, baterií a rozvaděče umožňuje dočasně fungovat nezávisle na okolním prostředí i v době výpadku.
  • Chytrá technologie: Střídač RCT má už v základním vybavení rozhraní komunikace RS 485, které umožňuje snadné napojení na systémy chytré domácnosti.
  • Tichý provoz: Střídač je namísto ventilátorů vybaven pasivními chladiči, tudíž má velmi tichý chod a neobtěžuje nikoho hlukem.
  • Design na úrovni: I když se technologie obvykle instalují do technické místnosti, i tam je výhodou, když vypadají dobře. RCT technologie vyniká nejen kvalitním zpracováním, ale i moderním designem.
  • Minimální spotřeba: Všechna RCT zařízení se vyznačují nízkou vnitřní spotřebou. U asymetrického střídače jde o velmi podstatný benefit, jelikož některé konkurenční střídače jsou schopny v případě výpadku vybít baterii jen vlastním provozem. RCT střídač naproti tomu nespotřebovává prakticky žádnou energii, takže maximum zbyde pro spotřebiče v domácnosti.
  • Záloha třífázových spotřebičů: Standardní střídače poskytují zálohu pouze jednofázovým spotřebičům. RCT technologie umožňuje zálohovat např. i třífázový bojler.
Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat