Topení fotovoltaikou – dává smysl?

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Jaroslav Šuvarský

zakladatel S-Power Energies

Často se nás ptáte – můžu topit fotovoltaikou? Pokud svůj dům vytápíte na elektřinu, určitě byste uvítali přechod na méně nákladný zdroj energie. Tím pro vás ale fotovoltaika bohužel nebude. Jak to?

Autor článku Jaroslav Šuvarský

zakladatel S-Power Energies

Fotovoltaika je v zimě asi na 15 % svého výkonu

Bohužel v našich podnebných podmínkách topení sluneční elektrárnou smysl nedává. Když potřebujete topit nejvíce, vaše elektrárna má nejnižší výkon z celého roku, asi jen 15 %. Je to kvůli nižšímu osvitu – sluneční paprsky blokuje vysoká oblačnost a často také sníh na panelech.

Vyplatí se sluneční elektrárna, když v zimě funguje tak málo?

Rozhodně ano. Pokud máte vhodnou střechu, vyplatí se vám určitě. I když elektřinou topíte. Co nevyrobí v zimě, dožene s nástupem jara a v létě naopak produkuje takové množství elektřiny, že jej nezvládnete všechno spotřebovat, i když máte systém s bateriemi. V průběhu celého roku zvládnete sluneční energií nahradit 70 % elektřiny, kterou váš dům spotřebuje.

Topení fotovoltaikou možná není úplná utopie

Pokud se bude opakovat i nadále, že klimatická zima bude končit dříve, do budoucna se poměr spotřebované sluneční elektřiny v domě může změnit ve prospěch fotovoltaiky. Například letos – v únoru 2019 – nám naši klienti hlásí, že s příchodem slunečného počasí jsou už jejich domy téměř nebo úplně energeticky samostatné. Jsou mezi nimi i lidé s elektrickým vytápěním. Jak to? Razantně stoupl výkon elektrárny a zároveň venkovní teploty byly vyšší, takže topení nemělo tak vysoké energetické nároky jako při mrazech. V předchozích letech tato situace nastávala až koncem března.

Jak ušetřit za topení z obnovitelného zdroje?

Protože jsme v minulosti bohužel neuměli pomoci klientům, kteří potřebovali elektřinou topit, zařadili jsme do sortimentu tepelná čerpadla. Samostatně i v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou. Nejen že díky nim zvládnete topit až pětkrát levněji než s klasickým elektrokotlem, ale v létě jimi lze nemovitost chladit a zcela nahradit klimatizaci.

Máte zájem o sluneční elektrárnu nebo tepelné čerpadlo? Vyplňte kontaktní formulář pod článkem. Do 2 dní vás bude kontaktovat odborník, který se vás na vše dopodrobna vyptá a vymyslí vám řešení, které nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

Váháte mezi konkrétními sestavami?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se zpátky do 2 pracovních dní.

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Další díly seriálu