Topení fotovoltaikou – dává smysl?

Často se nás ptáte – můžu topit fotovoltaikou? Pokud svůj dům vytápíte na elektřinu, určitě byste uvítali přechod na méně nákladný zdroj energie. Tím pro vás ale fotovoltaika bohužel nebude. Jak to?

Fotovoltaika je v zimě asi na 15 % svého výkonu

Bohužel v našich podnebných podmínkách topení sluneční elektrárnou smysl nedává. Když potřebujete topit nejvíce, vaše elektrárna má nejnižší výkon z celého roku, asi jen 15 %. Je to kvůli nižšímu osvitu – sluneční paprsky blokuje vysoká oblačnost a často také sníh na panelech.

Vyplatí se sluneční elektrárna, když v zimě funguje tak málo?

Rozhodně ano. Pokud máte vhodnou střechu, vyplatí se vám určitě. I když elektřinou topíte. Co nevyrobí v zimě, dožene s nástupem jara a v létě naopak produkuje takové množství elektřiny, že jej nezvládnete všechno spotřebovat, i když máte systém s bateriemi. V průběhu celého roku zvládnete sluneční energií nahradit 70 % elektřiny, kterou váš dům spotřebuje.

Topení fotovoltaikou možná není úplná utopie

Pokud se bude opakovat i nadále, že klimatická zima bude končit dříve, do budoucna se poměr spotřebované sluneční elektřiny v domě může změnit ve prospěch fotovoltaiky. Například letos – v únoru 2019 – nám naši klienti hlásí, že s příchodem slunečného počasí jsou už jejich domy téměř nebo úplně energeticky samostatné. Jsou mezi nimi i lidé s elektrickým vytápěním. Jak to? Razantně stoupl výkon elektrárny a zároveň venkovní teploty byly vyšší, takže topení nemělo tak vysoké energetické nároky jako při mrazech. V předchozích letech tato situace nastávala až koncem března.

Jak ušetřit za topení z obnovitelného zdroje?

Protože jsme v minulosti bohužel neuměli pomoci klientům, kteří potřebovali elektřinou topit, zařadili jsme do sortimentu tepelná čerpadla. Samostatně i v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou. Nejen že díky nim zvládnete topit až pětkrát levněji než s klasickým elektrokotlem, ale v létě jimi lze nemovitost chladit a zcela nahradit klimatizaci.

Máte zájem o sluneční elektrárnu nebo tepelné čerpadlo? Vyplňte kontaktní formulář pod článkem. Do 2 dní vás bude kontaktovat odborník, který se vás na vše dopodrobna vyptá a vymyslí vám řešení, které nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Chcete ušetřit s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se zpátky do 2 pracovních dní

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.