Tepelné čerpadlo vzduch – voda, nebo země – voda?

Tepelná čerpadla
Autor článku Martin Kurovský

vedoucí oddělení tepelných čerpadel

Pokud máte na zahradě místo pro plošný kolektor, nebo pokud je u vás možné provést geotermální vrt, jednoznačně doporučujeme zemní čerpadlo.

Autor článku Martin Kurovský

vedoucí oddělení tepelných čerpadel

Vyšší výkon za méně peněz

Investice do tepelného čerpadla země – voda je sice vyšší, ale spotřebuje skoro o třetinu méně elektřiny než vzduchové čerpadlo. Navíc jsou ve srovnání se vzdušnými čerpadly výrazně tišší, mají nižší poruchovost a delší životnost.

Jak fungují zemní a vzduchová čerpadla?

Tepelná čerpadla vzduch – voda odebírají teplo z vnějšího vzduchu prostřednictvím ventilátoru. V létě dosahuje venkovní vzduch vysokých teplot a tím dosahuje systém těchto tepelných čerpadel vysoké účinnosti. V topné sezóně jejich účinnost těchto tepelných čerpadel klesá. Tepelná čerpadla země – voda využívají buď 100 – 150 metrů hluboký geotermální vrt, nebo plošný kolektor a teplo odebírají ze země. Nezáleží na teplotě vzduchu, ale na tom, jak dlouho pracují.

Co je třeba pro instalaci zemního tepelného čerpadla?

Pro plošný kolektor musíte mít k dispozici 200 až 400 m² volné plochy, kde se dá kopat do potřebné hloubky. Tepelné čerpadlo s plošným kolektorem odebírá ze země pod sebou jen minimum energie, téměř všechnu ji bere z vrstvy zeminy nad sebou, kam ji dodává slunce. Nad plošným kolektorem nesmí stát žádná další budova či bazén a podobně. Pokud je umístěný správně, není třeba se obávat namrzání půdy a můžete nad ním mít například pole nebo zahrádku. Pokud přemýšlíte o hloubkovém vrtu, rádi vám poradíme – je třeba osobního posouzení.

Co se pro naše podnebné podmínky hodí lépe?

Rozhodně zemní čerpadla, jak vyplývá z toho, na jakém principu fungují. Většina prodejců tepelných čerpadel v Česku je ale neprodává, a tak se setkáte spíše s informacemi o tom, že se pro vás lépe hodí systémy voda vzduch. Ty rozhodně nejsou špatné a máme je v nabídce také, ale faktem je, že v zimě je jejich provoz ve srovnání se zemními energeticky náročnější, protože teplo získávají z okolního vzduchu.

Váháte, jakou variantu zvolit? Vyplňte kontaktní formulář, spojí se s vámi náš odborník a zdarma vám poskytne individuální konzultaci.

Tepelná čerpadla

Topte a ohřívejte teplou užitkovou vodu až čtyřikrát levněji než s jakýmkoliv elektrokotlem.

Více o čerpadlech

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat

Chcete ušetřit s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se zpátky do 2 pracovních dní

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.