Na které střešní krytiny je možné instalovat fotovoltaické panely?

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Máte vhodně orientovanou střechu, ale nejste si jistí, jestli se dají solární panely použít na váš typ krytiny? Instalujeme na téměř všechny typy střech i krytí. Pouze je nutné, aby byly krovy, na které se uchycují háky, dostatečně pevné. Panely nově nepřipevňujeme na eternitové střechy a na tašky bobrovky – pokud máte tento typ střechy a smlouvu s námi máte uzavřenou, ještě se vás tato výjimka netýká a zakázku vám dodáme.

Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Instalace podle typu střechy – rovná vs. šikmá

Rovná střecha je na instalaci panelů skvělá, protože je možné umístit je v optimálním sklonu a orientaci tak, aby měla vaše elektrárna co nejvyšší výkon. Mohou se umístit vodorovně i nastojato, je ale potřeba vzít v potaz i povětrnostní podmínky. Přizvedávají se speciální áčkovou kovovou konstrukcí se zatížením betonovými tvárnicemi. Váha konstrukce pro 1 panel je 8 nebo 10 kg. U některých klientů proto necháváme zpracovat statický posudek, abychom si byli jistí, že střecha zatížení unese.

Instalace na šikmé střechy

Na šikmé střechy není většinou potřeba pořizovat statický posudek, protože jejich zatížení je přibližně 22 kg/m2 – fotovoltaický panel váží okolo 20 kg a konstrukce, na kterou se uchycuje, je z hliníku, který je velmi lehký.

U šikmých střech se nejčastěji setkáváme s krytím z betonových nebo pálených tašek, s plechovými krytinami jako falcový a trapézový plech a plechová taška. Pokud je na střeše falcový plech, nosná konstrukce se nemusí kotvit skrz krytinu, ale speciálními úchyty přímo za falcy, aniž by došlo k zásahu do střechy. U betonových a pálených tašek se používají háky, které se na krovy nebo trámy připevní po vyndání jednotlivých tašek. Tašky se pak vrátí na místo a na háky se nasadí nosná konstrukce. Plechové krytiny se provrtávají kombinovanými šrouby neboli kombivruty s gumovým těsněním, takže do střechy nezatéká i přes porušení její integrity. Na střechy s krytinami z eternitu a tašek bobrovek bohužel fotovoltaiky už umisťovat nebudeme.

Jaké střechy řešíme nejčastěji

Nejčastěji instalujeme fotovoltaické panely na sedlové a šikmé střechy, ale ani na rovných střechách nezaostáváme, i tam jsme jich namontovali několik stovek. Nejběžnější sklon střech, se kterým se setkáváme, je okolo 30 °, ale pohybujeme se běžně v rozmezí 0 ° — 45 °. Co se týká materiálu krytin, nejčastěji montujeme na střechy s klasickými taškami. Standardně se setkáváme i s plechovými střechami s taškami i vlnitými, výjimkou nejsou ani šindely.

Atypické střechy, zemní konstrukce a střechy z jiných materiálů řešíme individuálně po rozhovoru s klienty a návštěvě v místě instalace.

Podívejte se také na rozhovor s naším jednatelem Jaroslavem Šuvarským, kde shrnuje, jak uchytit panely na střechy různých orientací a sklonů.

 

 

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat