Martine, proč tolik lidí tepelná čerpadla zklamala?
Protože zrovna u tepelných čerpadel platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. Během nedávné energetické krize mnohé firmy vycítily příležitost a začaly nabízet „tepelná čerpadla“. Schválně to dávám do uvozovek, protože řada technologií, které zaplavily český trh, jsou spíš jen krabice s vrtulí. Mnohem víc by jim odpovídalo označení předražený elektrokotel. Jejich parametry jim nedovolují zvládat nízké teploty, a tak si pomáhají spínáním elektrické patrony, která je vždy součástí tepelného čerpadla.
Lidé byli zoufalí, poptávka obrovská a jen málokdo si před koupí zjistil dostatek informací. Řada lidí se často rozhodovala pouze podle ceny čerpadla. Jenže to je špatně. Nakoupili si tak základní modely s nízkou pořizovací cenou, ale drahým provozem. To, co vám na tepelném čerpadle šetří peníze při jeho provozu, jsou součástky, bez kterých čerpadlo sice funguje také, ale má pak mnohem vyšší spotřebu elektřiny. Pokud před pořízením tepelného čerpadla nechcete studovat jejich problematiku do hloubky, všímejte si alespoň váhy přístroje. Pokud váží jen 100 kg, zpozorněte. Kvalitní čerpadla s nízkou spotřebou elektřiny váží spíše 200 kg a více.
Logicky se to pak odráží v ceně. Kvalitní tepelná čerpadla zkrátka nejsou levná. Vyšší vstupní investice se vám mnohonásobně vrátí během provozu – zejména v zimách, jako je tato. 4členná rodina v běžném domě do 200 m do 200 metrů nadmořské výšky za posledních 12 měsíců s levným tepelným čerpadlem za topení zaplatí klidně 100 000 Kč. Kdyby měli prémiové tepelné čerpadlo s levným provozem, zaplatili by okolo 20 000 Kč. Levné tepelné čerpadlo stojí pro tuto rodinu cca 300 000 Kč (mnohé firmy uvádějí ceny okolo 170 000 Kč, ale musíte k tomu ještě zaplatit práci techniků a další nezbytné položky, takže se na 300 000 Kč stejně cena vyšplhá). Prémiové okolo 480 000 Kč. Tak si sami spočítejte, co je vlastně levné a co drahé. Už za pár let zaplatíte za pořízení a provoz toho „levnějšího“ o dost více.
Jak jsou na tom tepelná čerpadla značky iDM?
Rakouská tepelná čerpadla iDM, která nabízíme, představují naprostou špičku na trhu. Jsou přímo navržená pro naše podnebné pásmo – včetně horských oblastí, vyrábí se přímo v rakouských Alpách. Prostřednictvím vzdálené diagnostiky vidíme všechny naše zákazníky a nikdo nemá problém. Dokonce i současné mrazy všichni zvládají bez záložního zdroje, což je u jiných značek prakticky nemyslitelné.
Tedy abych byl naprosto upřímný, například u jednoho z našich zákazníků, který žije v Beskydech, 2. týden v lednu jednou večer sepnula záložní elektrická patrona na 20 minut. V tu chvíli tam venkovní teplota dosahovala -19,9 °C. Když jsem se na jeho statistiky díval přes den, kdy bylo kolem -15 °C, tepelné čerpadlo to zvládalo bez pomoci a stále si udržovalo topný faktor 3. To znamená, že i v hlubokém mrazu dokázalo topit třikrát efektivněji než elektrokotel. Několikaminutové sepnutí záložního zdroje v extrémním mrazu je naprosto pochopitelné.
Převedeno do konkrétních čísel: Tento zákazník utratí i při takto nízkých teplotách za elektřinu na vytápění zhruba 2 500 korun za měsíc. To je naprosto nádherný účet. Bohužel lidé, kteří uvěřili falešným slibům a koupili si nekvalitní technologii, utratí za stejné období třeba trojnásobek. Místo 40 kWh elektřiny spotřebují denně klidně 150 kWh. Pak naprosto chápu, že jim investice do tepelného čerpadla nedává smysl a litují svého rozhodnutí.
Na co byste si při výběru tepelného čerpadla měli dávat pozor?
Technologie tepelných čerpadel je poměrně složitá, ale existují vodítka, podle kterých se dá spolehlivě porovnávat. Je ovšem třeba si uvědomit, že ani nejlepší tepelné čerpadlo není všespásné, pokud se nainstaluje do nevhodného domu. Jakékoli instalaci by tedy měla předcházet příprava. Tepelné čerpadlo byste si měli nainstalovat nejlépe do zatepleného domu s novými okny. Nejvyšších úspor dosáhnete s podlahovým teplovodním topením, ale překážkou nejsou ani radiátory. Jen musí být dostatečně velké a musí k nim vést trubky široké aspoň jako mužský palec.
-
Zkoumejte energetickou třídu
Podobně jako lednice, i tepelná čerpadla mají energetické štítky. Rozdíly jsou ohromné. Mohlo by se zdát, že A+ je ideální volba, ale osobně doporučuji pouze kategorii A++ nebo A+++. Roční provozní náklady se liší až o desítky tisíc a to se za pár let nasčítá.
-
Zvolte správný výkon a velikost
Řada firem ve jménu nižší ceny instaluje poddimenzovaná tepelná čerpadla. Výsledkem pak je, že v zimních měsících chodíte doma v několika svetrech, nebo si čerpadlo pomáhá záložním elektrickým zdrojem. Z toho jsou pak ty nepříjemné faktury za elektřinu. Navíc u řady tepelných čerpadel mnohdy ani nepoznáte, že zapojily záložní zdroj. Prozradí vám to až faktura za elektřinu. U čerpadel značky iDM naopak máte dokonalý přehled díky vzdálené správě i displeji na přístroji – u čerpadel jiných značek nemusí být na první pohled jasné, jaký zdroj k vytápění zrovna používají.
-
Všímejte si váhy přístroje
Když už budete srovnávat různé značky, zaměřte se na to, kolik jednotlivá tepelná čerpadla váží. 100kg „krabice“ zkrátka nemůže konkurovat 300kg mašině.
Lehké čerpadlo bude mnohem víc namrzat, častěji spínat, naběhá podstatně víc motohodin a výrazně dřív se opotřebuje. Navíc bude hlučné. Hlučnost se uvádí v decibelech. Pro představu, jak tento údaj číst – rozdíl 10 dB je opravdu zásadní. Každé 3 dB totiž naše uši vnímají jako dvojnásobnou hlasitost.
-
Pozor na skryté poplatky a doplatky
Až si necháte udělat kalkulaci, zaměřte se na to, co všechno máte v ceně a za co se platí extra. Mnozí dodavatelé udávají cenu bez DPH nebo do ní nezapočítávají řadu nezbytných technologií. Výsledná cena tak ve srovnání s původní kalkulací bývá i dvojnásobná – což ovšem zákazník zjistí až ve chvíli, kdy už je nainstalováno. Bohužel i toto je nepříjemná praxe, která tepelným čerpadlům kazí pověst.
V S-Power Energies uznáváme férový přístup, proto vždy udáváme konečnou cenu. Rozhodně se vám tedy nestane, že bychom vám k původní kalkulaci připočítali další statisíce za nejrůznější kabely, trubky a další technologie, které v prvotních propočtech chyběly. Cena, kterou si odsouhlasíme, je finální.