Jak velkou elektrárnu si mám pořídit

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Věra Kubátová

PR a content manager

Každý dům i každý obyvatel je jedinečný – i jeho spotřeba elektrické energie. Abyste ale dosáhli na dotaci, nesmí fotovoltaický systém vyrobit více energie, než kolik je 70 % průměrné dlouhodobé spotřeby podle ročních vyúčtování. U novostaveb se vychází z odhadované spotřeby uvedené v energetickém štítku budovy. Takže pokud má váš dům roční spotřebu elektřiny 2000 kWh/rok, elektrárna by neměla mít větší výkon než 1,4 kWp.

Autor článku Věra Kubátová

PR a content manager

Kolik panelů musím nainstalovat?

V ideálním případě počasí a dalších vlivů vyrobí fotovoltaická elektrárna o výkonu 1 kWp (1000 Wp) na území naší republiky přibližně 980 kWh elektrické energie ročně.

Pro příklad rodinného domu o spotřebě 2500 kWh za rok by plocha panelů dosáhla přibližně 15 m². Takovou spotřebu bez problémů zvládne S-Power MINI. Více náročný dům se spotřebou kolem 4500 kWh ročně hravě obslouží S-Power MIDI.

Jak velkou elektrárnu si mám pořídit podle roční spotřeby a rozlohy domu?

Pokud jste vlastníkem menšího domu do 120 m² užitné plochy, vaše roční spotřeba elektřiny je do 2 MWh a chcete si snížit účty za elektřinu, doporučujeme vám solární elektrárnu ve velikosti 2,5 kWp. Tato fotovoltaická elektrárna nemá baterie. Energie vyrobená ze slunce se využije na provoz domácnosti a spotřebičů. Pokud vyrobí více energie, přebývající elektřinu použije na ohřev teplé užitkové vody. Nabízíme vám také nejvýhodnější zpětný odkup elektřiny. Má nejrychlejší návratnost, v průměru 7 až 8 let.

Pokud jste vlastníkem většího domu do 250 m² užitné plochy, vaše roční spotřeba elektřiny je do 5 MWh a chcete nejen snížit účty za elektřinu, ale získat i energetickou nezávislost, doporučujeme vám velkou 3fázovou elektrárnu velikosti 4,6 kWp. Energie vyrobená ze slunce je primárně využitá na chod domácnosti a spotřebičů. Přebytky energie se ukládají do ohřevu teplé vody i do akumulátoru. Energii uloženou do akumulátorů tak můžete využít, i když slunce nesvítí. I s touto sestavou můžete dostávat peníze za zpětný odkup elektřiny.

Pokud se chystáte stavět rodinný dům do 150 m² užitné plochy a chcete srazit náklady na elektřinu, ohřev vody, vytápění a chlazení o desítky procent, doporučujeme vám jednofázovou fotovoltaiku o velikosti 3,6 kWp v kombinaci s tepelným čerpadlem typu iPump A 2-7 vzduch-voda. Energie vyrobená ze slunce je primárně využitá na chod domácnosti, spotřebičů a tepelného čerpadla.

Kam a jak panely umístit?

Základní pravidlo zní – co nejvíc na jih, nikdy na sever! Když to nejde jinak, i západ nebo východ poslouží, ale počítejte s přibližně pětinovou ztrátou výkonu. Pokud chcete více informací, přečtěte si náš článek a zjistěte, jestli je vaše střecha vhodná pro fotovoltaickou elektrárnu.

Důležitý je i sklon. Optimální rozmezí je 20 – 50 stupňů. Když chcete maximální výnos, zvolte úhel 35°, jestli dáváte přednost celoročně vyváženému výkonu, je váš favorit úhel 45°. Pod 15° nikde nemiřte, panely by ztratily svou schopnost se samy čistit.

Mám jasno – chci fotovoltaickou elektrárnu. Co dál?

Vyplňte kontaktní formulář na této stránce. Ozve se vám náš odborník a vše s vámi rád zdarma probere.

 

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat

Chcete ušetřit s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se zpátky do 2 pracovních dní

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.