Co fotovoltaika neumí, aneb z těchto 3 důvodů si ji raději nepořizujte

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Ač jsme velcí fandové slunečních elektráren, přeci jen jsou situace, kdy vám jejich pořízení spíše nedoporučíme.

Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Topení v zimě

Často se nás ptáte na možnost fotovoltaikou topit. Bohužel to v našich podnebných podmínkách nedává smysl. Fotovoltaika vyrábí elektřinu, když svítí slunce. V zimních zatažených dnech je elektrárna na 15 % – 20 % svého maximálního výkonu, protože bere energii většinou jen z difuzního světla a okolo 17:00 hodin už je tma. A v těchto dnech také potřebujete nejvíce topit. Solární elektrárna ale v zimě většinou nezvládne pokrýt ani běžný provoz domácnosti.

Fotovoltaiky na rodinné domy mají největší výkon na jaře a v létě a slušně fungují i větší část podzimu – díky nim pokryjete zhruba 70 % roční spotřeby elektřiny v domě s tím, že v zimě budete využívat spíše elektřinu ze sítě.

Co naopak můžete díky fotovoltaice provozovat úplně, nebo téměř zdarma, je klimatizace. Dům potřebujete chladit, když slunce svítí velmi intenzivně a přebytky z elektrárny hned efektivně zužitkujete. Výrazně vám zlevní také ohřev vody v bazénu. Pokud potřebujete řešit hlavně topení a chcete i fotovoltaickou elektrárnu, doporučujeme vám prozkoumat systém, který kombinuje fotovoltaiku s tepelným čerpadlem, díky kterému můžete snížit náklady na energie pro provoz domu až o 75 %.

Nulový účet za elektřinu

Jak vyplývá z předchozího textu – většina domácích elektráren není stavěná na to, aby samy o sobě pokryly celoroční spotřebu elektřiny v domě. Fotovoltaika během krátkých a zamračených zimních dní nezvládne vyrobit tolik elektřiny, aby pokryla dlouhé noci. I kdybyste se rozhodli pro instalaci tolika panelů, abyste v zimě dosáhli úplné soběstačnosti, pravděpodobně by se vám nevešly na střechu, stály by vás spoustu peněz a v létě by produkovaly masivní přebytky elektřiny, za které byste stejně nedostali adekvátně zaplaceno a dost možná byste i způsobili malou destabilizaci lokální sítě.

I když vám správně nastavená fotovoltaika s baterií zvládne pokrýt spotřebu po část roku, v zimním období budete pořád potřebovat elektřinu buď ze sítě, nebo z elektrocentrály – a obojí stojí peníze. Nicméně i tak se vám fotovoltaika vyplatí. Pokud máte vhodnou střechu, za elektřinu zaplatíte za rok o 70 % méně.

Udělat z vás boháče díky prodeji elektřiny

V současné době se vůbec nevyplatí stavět domácí fotovoltaiku za účelem zisku z prodeje elektřiny. Výkupní ceny jsou v současnosti minimální. Ač našim klientům nabízíme nejvýhodnější obdobu net meteringu na českém trhu, jedná se o výkup maximálně v hodnotě do 2 – 10 000 Kč za rok u větších elektráren.

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat

Chcete ušetřit s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se zpátky do 2 pracovních dní

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.