Solární elektrárna – vyhazování peněz, nebo investice do budoucna?

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Máte volné peníze a přemýšlíte, jak je zhodnotit peníze lépe než na klasickém spořicím účtu? Zvažte fotovoltaickou elektrárnu.

Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Proč domácí fotovoltaiku?

Dává to smysl. Finančně i eticky. Za rok podle typu elektrárny uspoříte 8 500 Kč – 22 000 Kč a zároveň chráníte životní prostředí. Elektrárna vám bude sloužit asi 30 let a sama se vám zaplatí za 7 – 15 let. Pak už bude jen vydělávat. Takového zhodnocení pravděpodobně u běžných finančních produktů nedosáhnete. Navíc se sníží energetický štítek domu, který nabyde na ceně – kvůli nižší energetické náročnosti a taky proto, že je na něm nainstalovaná elektrárna.

Jaká elektřina vám nikdy nezdraží? Ta, co si ji vyrobíte sami

Všimli jste si, jak se pořád elektřina zdražuje? Možná teď platíte za energie málo. Ale to nemusí dlouho trvat. Předpokládám, že se mi moje elektrárna sama zaplatí ještě dříve, protože kalkulace, se kterou počítám, vychází ze současných cen. Po zdražení bude mít návratnost ještě lepší.

Jakou elektrárnu?

Pokud chcete co nejrychlejší návratnost, pořiďte si model bez baterií. Sama se vám zaplatí za asi 7 let a je nejlevnější, protože nemá baterie. Energii, kterou aktuálně v domě nespotřebujete, použije na ohřev teplé užitkové vody, případně ji můžete prodat zpátky distributorovi. Tato elektrárna vás vyjde na 60 000 Kč.

Pokud chcete využívat elektřinu, kterou si vyrobíte, i když slunce nesvítí, kupte si elektrárnu s bateriemi. Mají delší návratnost právě kvůli ceně akumulátorů. Ale pořád vaše peníze zhodnotí lépe než běžně dostupné finanční produkty – i při stávajících nízkých cenách elektřiny. Navíc budete moci s fotovoltaikou svítit i v noci a při výpadku proudu ji použijete jako záložní zdroj.

Dotace

Garantujeme vám, že na elektrárnu dostanete dotaci. I kdybychom ji za vás měli zaplatit sami. Stačí být majitelem nemovitosti, kam se bude fotovoltaika instalovat a nemovitost musí být zkolaudovaná jako objekt k bydlení nebo rodinný dům. Pak máte 100% jistotu, že dotaci získáte.

Další výdaje s elektrárnou

Nemusíte se bát, že se vám elektrárna prodraží o servis. Na vše jsou dostatečně dlouhé záruky, aby se případně projevily výrobní vady. Například na panely 25 let, že jejich výkon neklesne o víc než 20 %. Na baterie 10 let s tím, že pokud správně fungují, vydrží asi 6000 nabíjecích cyklů – běžná rodina udělá do 300 cyklů za rok, takže by vám měly vydržet při správném zacházení i 20 let.

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat

Chcete ušetřit s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se zpátky do 2 pracovních dní

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.