Když dva dělají totéž, není to totéž – reakce na reportáž ČT o fotovoltaice z pořadu Černé ovce

Komentář
Autor článku Redakce

S-Power

Od odvysílání reportáže o fotovoltaice pořadu České televize Černé ovce se nás ptáte na skutečnou návratnost fotovoltaiky. V reportáži si rodina u konkurence pořídila solární elektrárnu. A zjistila, že skoro půlmilionová investice se jí asi nevrátí, protože skutečně použije jen jednu třetinu elektřiny, kterou vyrobí. Zbylé dvě třetiny tečou zpátky do sítě a znova si je musí koupit. To se vám s námi nestane.

Autor článku Redakce

S-Power

Rodina z reportáže využije jen třetinu vyrobené elektřiny

Problém rodiny z reportáže spočívá v tom, že jejich elektrárna používá symetrický střídač. V České republice se spotřeba elektřiny nepočítá součtově, ale po fázích. Symetrický střídač nepozná, na které ze 3 fází se elektřina aktuálně spotřebovává, a tak ji posílá do všech stejným dílem. Se symetrickým střídačem proto spotřebujete jen třetinu elektřiny, kterou vaše elektrárna vyrobí.

Jak problém s měřením po fázích řešíme

My o tomto problému víme a dlouhodobě na něj upozorňujeme. Našim klientům montujeme asymetrické třífázové střídače, a tak spotřebují skutečně maximum elektřiny, kterou si sami vyrobí.problematice symetrických a asymetrických střídačů jsme psali už před 2 lety. Nebo dodáváme jednofázové střídače a zároveň u nich předem optimalizujeme zapojení spotřebičů na danou fázi tak, aby se fotovoltaika využila na maximum. Zároveň se snažíme vyvíjet tlak na politiky, aby zrušili vyhlášku, která nařizuje měření po fázích a ne součtově – s výjimkou ještě jedné oblasti se jedná o evropský unikát.

Rodina z reportáže za elektrárnu zaplatila zbytečně moc peněz

Rodina z reportáže navíc za elektrárnu ve srovnání s našimi FVE zaplatila zbytečně moc peněz. My je totiž navrhujeme tak, aby využitelnost vlastní energie byla co nejvyšší a návratnost naopak co nejkratší. Pro dům z reportáže bychom na základě dostupných údajů doporučili sestavu S-Power MIDI, která obsahuje zmiňovaný třífázový asymetrický střídač, a přitom vychází po započtení dotace na 170 – 185 tisíc Kč, zhruba o 60 % méně. Návratnost by výrazně srazila nižší pořizovací cena i mnohem efektivnější využití elektřiny z vlastního zdroje.

Abychom návratnost ještě urychlili, kombinujeme obvykle bateriové systémy s ukládáním přebytků „do vody“. Energií ze slunce si tak zadarmo ohřejete i vodu v bojleru nebo v bazénu.

Protože i tak dojde k občasným přetokům do sítě – a nám připadalo nefér, abyste za svou energii nic nedostali – vytvořili jsme speciální produkt Bonus S-POWER. Díky němu za veškerou nespotřebovanou elektřinu dostanete zaplacenou aktuální tržní cenu.

Jak to může vypadat v konkrétních číslech?

Solární elektrárna v Černých ovcích stála 600 000 Kč, resp. 450 000 Kč po odečtení dotace a umí vyrobit 6 MWh ročně. To podle zobrazených faktur odpovídá roční spotřebě domu. Kvůli chybnému využití symetrického střídače rodina využije maximálně 30 % vyrobené energie.

My bychom pro daný dům doporučili sestavu S-Power MIDI, která vyjde na 340 000 Kč, s dotací jen 185 000 Kč. Vyrobí sice jen 4,5 MWh ročně, ale díky asymetrickému střídači se využije 70 % vyrobené energie. Při ceně 4,40 Kč/kWh (která vyplývá ze zobrazené faktury) by roční úspora dané domácnosti s naším řešením činila 13 840 Kč. Pokud bychom navíc započetli možnou úsporu za prodej přebytků díky virtuální baterii, dostali bychom se na 15 345 Kč. V takovém případě by návratnost odpovídala 12 letům. Protože se elektřina neustále zdražuje, bylo by to pravděpodobně ještě dříve.

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat

Chcete ušetřit s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem?

Pro zaslání nabídky nám na sebe nechte kontakt

Díky adrese realizace vám snadněji přiřadíme nejbližšího obchodního zástupce.

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.