Když dva dělají totéž, není to totéž – reakce na reportáž ČT o fotovoltaice z pořadu Černé ovce

Od odvysílání reportáže o fotovoltaice pořadu České televize Černé ovce se nás ptáte na skutečnou návratnost fotovoltaiky. V reportáži si rodina u konkurence pořídila solární elektrárnu. A zjistila, že skoro půlmilionová investice se jí asi nevrátí, protože skutečně použije jen jednu třetinu elektřiny, kterou vyrobí. Zbylé dvě třetiny tečou zpátky do sítě a znova si je musí koupit. To se vám s námi nestane.

Rodina z reportáže využije jen třetinu vyrobené elektřiny

Problém rodiny z reportáže spočívá v tom, že jejich elektrárna používá symetrický střídač. V České republice se spotřeba elektřiny nepočítá součtově, ale po fázích. Symetrický střídač nepozná, na které ze 3 fází se elektřina aktuálně spotřebovává, a tak ji posílá do všech stejným dílem. Se symetrickým střídačem proto spotřebujete jen třetinu elektřiny, kterou vaše elektrárna vyrobí.

Jak problém s měřením po fázích řešíme

My o tomto problému víme a dlouhodobě na něj upozorňujeme. Našim klientům montujeme asymetrické třífázové střídače, a tak spotřebují skutečně maximum elektřiny, kterou si sami vyrobí.problematice symetrických a asymetrických střídačů jsme psali už před 2 lety. Nebo dodáváme jednofázové střídače a zároveň u nich předem optimalizujeme zapojení spotřebičů na danou fázi tak, aby se fotovoltaika využila na maximum. Zároveň se snažíme vyvíjet tlak na politiky, aby zrušili vyhlášku, která nařizuje měření po fázích a ne součtově – s výjimkou ještě jedné oblasti se jedná o evropský unikát.

Rodina z reportáže za elektrárnu zaplatila zbytečně moc peněz

Rodina z reportáže navíc za elektrárnu ve srovnání s našimi FVE zaplatila zbytečně moc peněz. My je totiž navrhujeme tak, aby využitelnost vlastní energie byla co nejvyšší a návratnost naopak co nejkratší. Pro dům z reportáže bychom na základě dostupných údajů doporučili sestavu S-Power MIDI, která obsahuje zmiňovaný třífázový asymetrický střídač, a přitom vychází po započtení dotace na 170 – 185 tisíc Kč, zhruba o 60 % méně. Návratnost by výrazně srazila nižší pořizovací cena i mnohem efektivnější využití elektřiny z vlastního zdroje.

Abychom návratnost ještě urychlili, kombinujeme obvykle bateriové systémy s ukládáním přebytků „do vody“. Energií ze slunce si tak zadarmo ohřejete i vodu v bojleru nebo v bazénu.

Protože i tak dojde k občasným přetokům do sítě – a nám připadalo nefér, abyste za svou energii nic nedostali – vytvořili jsme speciální produkt Bonus S-POWER. Díky němu za veškerou nespotřebovanou elektřinu dostanete zaplacenou aktuální tržní cenu.

Jak to může vypadat v konkrétních číslech?

Solární elektrárna v Černých ovcích stála 600 000 Kč, resp. 450 000 Kč po odečtení dotace a umí vyrobit 6 MWh ročně. To podle zobrazených faktur odpovídá roční spotřebě domu. Kvůli chybnému využití symetrického střídače rodina využije maximálně 30 % vyrobené energie.

My bychom pro daný dům doporučili sestavu S-Power MIDI, která vyjde na 340 000 Kč, s dotací jen 185 000 Kč. Vyrobí sice jen 4,5 MWh ročně, ale díky asymetrickému střídači se využije 70 % vyrobené energie. Při ceně 4,40 Kč/kWh (která vyplývá ze zobrazené faktury) by roční úspora dané domácnosti s naším řešením činila 13 840 Kč. Pokud bychom navíc započetli možnou úsporu za prodej přebytků díky virtuální baterii, dostali bychom se na 15 345 Kč. V takovém případě by návratnost odpovídala 12 letům. Protože se elektřina neustále zdražuje, bylo by to pravděpodobně ještě dříve.

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Chcete ušetřit s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se zpátky do 2 pracovních dní

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.