Proč do pasivního domu krb nepatří?

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Věra Kubátová

PR a content manager

Spojení pasivního domu a krbu se na první pohled může zdát jako dobré řešení. Ale není tomu tak. Proč? Čtěte dál.

Autor článku Věra Kubátová

PR a content manager

Jak fungují pasivní a nízkoenergetické domy?

Když jde o krb, všichni vidíme romantickou stránku věci: sálající plameny, praskot dřeva a příjemnou vůni. Ale v pasivním domě je situace složitější. Nízkoenergetické a pasivní domy jsou totiž projektovány tak, aby teplotní ztráty byly co nejmenší. Jakýkoliv zdroj tepla dokáže změnit aktuální teplotu v místnosti. A tím zdrojem nemusí být jen topení. Už přítomnost několika lidí v místnosti, vaření oběda nebo sluneční svit za oknem může s teplotou pořádně zahýbat. Naprostou nezbytností pro příjemný život v pasivním domě je možnost teplotu v každé místnosti efektivně a hlavně rychle regulovat.

Proč krby ani teplovodní radiátory nejsou to pravé ořechové?

Krb i klasické teplovodní radiátory tuhle podmínku nesplňují. Krb vytváří tolik tepla, že by z pokoje v pasivním domu udělal doslova saunu. Teplovodnímu topení zase trvá i několik hodin, než se změna teploty projeví. Pořizovací cena teplovodního topení je navíc vysoká a za dobu jeho životnosti se nevrátí.

Jako nejvhodnější zdroj tepla se v nízkoenergetických domech s tepelnou ztrátou do 5 kW osvědčily sálavé zdroje. My doporučujeme například elektrický infračervený přímotop. Kromě okamžitého efektu úpravy výkonu v řádu minut a tedy i množství produkovaného tepla je jejich výhodou i moderní design a spousta úsporných funkcí.

Jak je to s legislativou?

Ale má to i háček. Vyhláška č. 78/2013 o energetické náročnosti budov přiřazuje elektrickým topením faktor neobnovitelné primární energie. To se pak neblaze projeví ve výsledném energetickém štítku budovy. A zkušenost z praxe je neúprosná. Stává se totiž, že budova v kategorii A (pasivní dům) skončí kvůli elektrickému topení v kategorii D (nevyhovující). Úspěšná kolaudace je pro takový dům bohužel jen v říši snů.

Jak z toho ven?

Řešení nepříjemné situace nabízí fotovoltaické panely přeměňující sluneční paprsky na elektrickou energii. V kombinaci s elektrickým topením pomohou snížit elektrickou spotřebu budovy, usnadní získání potřebného energetického štítku a zajistí obyvatelům pasivního domu komfortní bydlení.

Kolik to stojí?

Pořizovací náklady na kombinaci fotovoltaiky a elektrického sálavého vytápění, včetně inteligentní regulace pro každou místnost, přijdou při využití dotace u průměrného domu na cca 270 tisíc korun. To odpovídá pořizovací ceně tepelného čerpadla. Kombinace fotovoltaiky a elektrického topení však v porovnání s čerpadlem nabízí více přidaných hodnot:

  • Sníží se vám účty za energie.
  • Získáte záložní zdroj, který může využít při výpadku energie.
  • Maximálně využijete energii z vlastního zdroje.
  • Komfort vašeho bydlení vzroste, protože dům se díky snadné regulaci topení nebude přehřívat.

Praxe cennější slibů

Příkladem, jak může kombinace střešní fotovoltaiky a topení ve formě infra panelů a rohoží efektivně fungovat, může být rodinný dům ve Frenštátě pod Radhoštěm, pro který jsme nedávno dělali projektovou studii. Na střechu domu jsme doporučili nejoblíbenější řešení z našeho portfolia – soustavu fotovoltaických panelů S-POWER MIDI o výkonu 6 kWp. Elektřina z vlastního zdroje by zvládla pokrýt spotřebu TUV a spotřebičů v domácnosti po většinu roku, dokonce i ve velké části zimních měsíců.

A velké plus? Dům v letních měsících může při vhodně zvoleném tarifu profitovat z prodejů energetických přebytků z fotovoltaiky do sítě.

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat

Chcete ušetřit s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se zpátky do 2 pracovních dní

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.