Ostrovní systém s fotovoltaikou aneb Hlava XXII

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Jaroslav Šuvarský

zakladatel S-Power Energies

Přemýšlíte o sluneční elektrárně pro svůj dům a říkáte si – proč se vlastně vůbec připojovat do sítě? Přece když si pořizujete fotovoltaiku, že připojení k síti ani nepotřebujete, protože budete mít vlastní zdroj energie. Zní to logicky, když se nad tím ale zamyslíte…

Autor článku Jaroslav Šuvarský

zakladatel S-Power Energies

Vysoká cena

Váš systém bude 2 až 3krát dražší oproti systému připojenému k síti, protože budete muset koupit hodně baterií a hodně panelů. Vždy, když bude svítit Slunce, budete muset ukládat elektřinu do baterií, jinak nebudete mít čím v noci svítit a pohánět spotřebiče.

V zimě je fotovoltaika asi na 20 % výkonu, takže budete muset pořídit spousty panelů, abyste přečkali krátké zimní zatažené dny. V létě naopak bude váš systém produkovat obrovské přebytky elektřiny. Očekávejte také, že budete muset systém ve srovnání s elektrárnou připojenou do sítě až desetkrát více udržovat. Na takovou fotovoltaiku také v žádném případě nedostanete dotaci – dotace se v současné době vyplácejí jen projektům, které pokrývají 70 % energetických potřeb domácnosti.

Prostorová náročnost a legislativní překážky

Budete muset zbudovat bateriové úložiště, které vám zabere nezanedbatelnou plochu na pozemku, nebo vám ukrojí z plochy obytné. Je také téměř vyloučeno, že se vám podaří vměstnat všechny panely na střechu. A úřady už moc nepovolují panely umisťovat jinak než jako součást stavby, takže nepočítejte s jejich instalací volně na pole a podobně.

Přestože se rozhodnete toto všechno podstoupit a zvládnete vše udělat v souladu se zákonem, občas vám elektřina prostě dojde, nebo budete nuceni fungovat kvůli poruchám v omezeném režimu. V našich klimatických podmínkách dává ekonomicky i racionálně smysl spíše investovat do bateriového systému připojeného do distribuční sítě, díky kterému jste nezávislí na dodávkách elektřiny od jara do podzimu.

Podívejte se na dvě naše elektrárny, které mají takové vlastnosti – sluneční elektrárna Midisoustava Maxi.

Fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům S-Power MIDI

  • 3fázový hybridní systém s NCM bateriemi
  • Garantovaná dotace Nová zelená úsporám až 225 000 Kč
  • Rychlá návratnost a jednoduchá instalace
Cena od  190 000 Kč

Fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům S-Power MINI+

  • Přímá spotřeba energie a ohřev vody
  • Garantovaná dotace Nová zelená úsporám ve výši až 96 300 Kč
  • Rychlá návratnost a jednoduchá instalace
Cena od  186 200 Kč

Váháte mezi konkrétními sestavami?

Vyplňte jednoduchý formulář, nechte nám na sebe kontakt a my vám doporučíme tu nejvhodnější variantu.

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat