Jak mít moderní úsporný dům a ušetřit

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Věra Kubátová

PR a content manager

Každý chceme ušetřit. Ale jak na to, když se jedná o účty za plyn nebo elektřinu ve vašem domě? Čtěte dál, odhalíme vám nejjednodušší postup, jak při stavbě nebo rekonstrukci dosáhnout co největších úspor a získat co nejlepší energetický štítek. A nemusí to stát moc peněz.

Autor článku Věra Kubátová

PR a content manager

Na co byste neměli vy nebo stavaři zapomenout, je v prvé řadě zateplení. Teplo nesmí unikat ze stěn, střechy ani podlahy. Samozřejmostí by měla být vhodná okna a dveře, kterými to “neprofoukne”. Úsporné řešení lze doplnit větracím systémem s rekuperací tepla. A chybět nesmí ani naprostý základ bydlení v 21. století: pořídit si co nejúspornější spotřebiče a zářivky.

Buďte nezávislí

Dalším krokem k větším úsporám peněz i přírodních zdrojů je instalace systémů obnovitelných zdrojů energie. Třeba fotovoltaické panely, tedy získávání elektřiny ze slunce –  slunečním zářením ohříváte vodu, nebo napájíte spotřebiče v domě. Pokud chcete jít ještě více do hloubky, můžete přidat tepelné čerpadlo. Tak či onak, úspory u rodinných domů mohou jít až do desítek tisíc korun ročně.

Splňte normy

Obnovitelné zdroje energie a úsporný energetický štítek na vašem domě nyní získávají na významu ještě víc. Letošním rokem totiž vstupuje v platnost nová evropská legislativa, která u všech novostaveb jako podmínku stavebního povolení vyžaduje téměř nulovou spotřebu energie. Nařízení má šetřit přírodní zdroje a věříme, že pro dobro nás i budoucích generací se vyplatí ho dodržovat. Snad nám naše děti poděkují.

Běžte snadnou cestou

Jedním z nejvýhodnějších způsobů, jak evropský požadavek splnit, je instalace střešní fotovoltaiky. Její upevnění na střechu není nijak složité, u zapuštěných panelů navíc můžete ušetřit významnou část nákladů na střešní krytinu, protože se panely instalují místo ní. K tomu lze zhruba třetinu až polovinu investice do FVE kompenzovat státní dotací.

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat

Chcete ušetřit s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se zpátky do 2 pracovních dní

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.