Co s fotovoltaickými panely, až doslouží?

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Často se nás ptáte, co dělat se solárními panely, až skončí jejich životnost. Nemusíte se bát, že likvidace bude na vás. Budete mít dokonce více možností, jak s nimi naložit.

Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Zlikvidovat jako běžný elektroodpad

Panely uvedené na trh po 1. lednu 2013 mají uhrazený likvidační poplatek už v pořizovací ceně a za likvidaci odpovídá výrobce. Pokud máte sluneční elektrárnu od nás, znamená to, že až panely doslouží, zajistíte jejich dopravu do sběrného dvora a tím je to pro vás vyřešené.

Prodat

Pravděpodobně budete moci vysloužilé panely i zpeněžit – jak to? Jsou totiž z více než 90 % recyklovatelné. Křemík, hliník a další prvky je možné z panelů získat a opakovaně použít. Očekáváme, že v době, kdy začnou stávající české sluneční elektrárny dosluhovat, vznikne mnoho firem, které si na recyklaci panelů založí byznys. Je to zajímavá obchodní příležitost.

Kdy to budu muset řešit?

Pokud máte fotovoltaiku od nás, doba, kdy budete potřebovat panely likvidovat, je ještě poměrně daleko. Na naše panely dáváme záruku, že se jejich výkon za 25 let nesníží o více než 20 %. A i pak vám samozřejmě budou fungovat dál. Jejich reálná životnost je 30 let a více.

Pokud váháte s pořízením fotovoltaiky jen proto, že se bojíte, co pak se vzniklým elektroodpadem, rozmýšlet se už nemusíte. Ozvěte se nám pomocí kontaktního formuláře pod článkem.

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat