Bydlení v chytrém domě s fotovoltaickou elektrárnou a tepelným čerpadlem

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Chytrá domácnost, která slouží majitelům jako komorník, už není doménou sci-fi filmů. Ať už chcete větší pohodlí, bezpečí, snížit náklady na energie nebo zajistit optimální vnitřní prostředí – chytrý dům má pro každého něco. Podívejte se, jak bydlí náš jednatel Jaroslav Šuvarský.

Autor článku Jitka Biolková

autorka firemních textů

Být co nejsvobodnější a nejméně závislý na okolí. To jsou hlavní důvody, proč Jaroslav Šuvarský zvolil chytrou domácnost. Dal si záležet, aby dům využíval benefity střešní fotovoltaiky a domácích bateriových systémů.

Základ je o nic se nestarat. Mozkem celého domu je řídicí systém. Ten ovládá veškerou elektroniku včetně osvětlení, ventilace nebo zabezpečení objektu. Chytrý dům navíc dokáže podle svitu slunce sám nastavit žaluzie a díky tomu nejen šetří energii, ale i udržuje stabilní teplotu uvnitř. Okna se totiž ve slunečných dnech stávají výkonným topením. Od dubna do podzimu díky fotovoltaické elektrárně na střeše vyrobí dům víc energie, než sám spotřebuje. Přebytečnou elektřinu ukládá do baterií, nebo prodává do sítě.

Ale co když přestane svítit slunce na delší dobu, nebo se intenzita dlouhodobě sníží, například v zimě? Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo, které funguje na principu voda vzduch. Tím ohřívá podlahové topení a vodu v bojleru. Chytrý dům automaticky rozvádí teplo po celém domě. Čerpadlo zvládá i nízké teploty, pouze při extrémních mrazech je třeba aktivovat záložní zdroj – elektrický přímotop.

Mít všechny systémy domu napojené na centrální “mozek” má mnoho výhod: „Pomocí aplikace se i z práce snadno přesvědčím, jestli doma nezůstala zapnutá žehlička, nebo zda se při odchodu aktivoval bezpečnostní systém. Když chci, můžu na dálku zhasnout, vypnout zapnutý spotřebič nebo ho naopak spustit. A mám dokonalý přehled o tom, kolik zrovna vyrábím energie a jestli ji ukládám, nebo přebytky odesílám pryč. Vše je zpracováno do přehledných grafů,“ vypočítává výhody aplikace Jaroslav.

Co na chytrý dům říká Jaroslavova rodina?Manželka se systému zpočátku bála – zda se ho naučí ovládat, ale vtip je v tom, že když je chytrý dům dobře navržený, dělá všechno sám. Dokonce když jde někdo z nás v noci na záchod, v chodbě se sama rozsvítí orientační světla – přesně tak, aby bylo vidět na cestu, ale aby neoslepovala.”

Zaujal vás chytrý dům J. Šuvarského? Vyplňte kontaktní formulář a promluvte si s naším odborníkem o tom, co pro vás můžeme udělat.

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat

Chcete ušetřit s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se zpátky do 2 pracovních dní

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.