Návratnost fotovoltaiky o velikosti 5,4 kWp s 11,1 kWh baterií a asymetrickým střídačem

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Věra Kubátová

PR a content manager

Základní parametry sestavy MIDI+

Autor článku Věra Kubátová

PR a content manager

  • Celková cena
340 000 Kč
  • Dotace programu NZÚ
155 000 Kč
  • Spotřeba vyrobené elektřiny
90 %
  • Přebytky prodávané do sítě
10 %
  • Cena elektřiny ze sítě
3,0 Kč/kWh
  • Průměrný růst cen elektřiny
5 % (ročně)
  • Průměrná inflace
2,8 % (ročně)
  • Výměna střídače
65 000 Kč

 

Zařízení, které rozhoduje o návratnosti fotovoltaiky

Bateriová sestava MIDI+ pro rodinné domy nabízí ideální poměr cena/výkon. Plně asymetrický hybridní střídač zajistí efektivní využití vyrobené energie a nasměruje ji přednostně tam, kde je v daný okamžik skutečně potřeba.

Baterie se postará o to, aby se zužitkovala i elektřina, pro kterou není okamžité využití. Domácnost může například svítit z vlastního zdroje i po setmění, když už elektrárna nevyrábí. Kapacita 11,1 kWh obvykle stačí na pokrytí celého večera.

Ideální solární elektrárna pro rodiny

Velmi často si takovou sestavu pořizují rodiny, které doma používají elektřinu na vše včetně topení. Mívají tak výhodnější tarif s elektřinou za 3 Kč/kWh. Pokud by taková rodina zužitkovala 90 % vyrobené energie a zbývající drobné přetoky by s vhodným tarifem prodávala do sítě – řekněme za 0,90 Kč/kWh – pak by se návratnost při započtení stejné míry inflace a zdražování elektřiny pohybovala kolem 9,5 roku.

Výše úspory při ceně 3 Kč za kWh

Uvedená kalkulace počítá s využitím dotace ve výši 155 000 korun v rámci programu Nová zelená úsporám. Reálná vstupní investice tak u této sestavy činí 174 000 korun. Podobně jako v předchozím případě, i tady je dobré počítat zhruba po 12 letech s výměnou střídače kvůli opotřebení. Hybridní asymetrický střídač v současnosti vychází přibližně na 65 000 korun, dá se však předpokládat, že za 12 let jeho cena klesne.

Celková úspora, které lze s danou sestavou za 25 let garantovaného provozu dosáhnout, je za uvedených podmínek přibližně 680 000 korun. Pokud od této částky odečteme náklady, dostáváme se na 441 000 korun.

Výše úspory při ceně 4 Kč za kWh

Může ale nastat i jiná varianta. Například kdyby domácnost měla klasický tarif s elektřinou za 4,34 Kč/kWh, tzn. nevytápěla by elektřinou a využila by třeba jen 70 % vyrobené energie, aniž by přetoky prodávala do sítě, výsledná čísla by kupodivu nebyla horší. Vzhledem k vyšší ceně elektřiny by návratnost byla rychlejší. Pohybovala by se někde kolem 8,5 až 9 let. Celkově by elektrárna během čtvrtstoletí ušetřila domácnosti na platbách za elektřinu 741 000 korun. Po odečtení všech nákladů by čistá úspora dosahovala 502 000 Kč.

Výměna baterie

Teoreticky může návratnost u této sestavy o něco prodloužit ještě výměna baterie. Aktuálně používaná Li-ion technologie ale při správném používání může vydržet i celých 25 let. Aktuálně jsou nejpokročilejší vyzkoušenou technologií. Vývoj jde ale natolik kupředu, že za pár let může přijít ještě mnohem efektivnější řešení. To by ale jen přispělo k dalšímu snížení ceny současných baterií. Teď jejich cena klesá v průměru o 10 – 15 % ročně. Za 15 let by tedy baterie použitá v této sestavě mohla vycházet přibližně na 40 000 Kč.

 

Fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům S-Power MIDI

  • Garantovaná dotace Nová zelená úsporám ve výši až 225 000 Kč
  • Rychlá návratnost a jednoduchá instalace
Cena od  276 000 Kč
Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat

Chcete ušetřit s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se zpátky do 2 pracovních dní

Díky adrese realizace vám snadněji přiřadíme nejbližšího obchodního zástupce.

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.