Fotovoltaika v kombinaci s tepelným čerpadlem může snížit náklady na provoz domu až o 75 %

Fotovoltaické elektrárny
Autor článku Věra Kubátová

PR a content manager

Kdo šetří, má za tři. V tomto případě přesně tři čtvrtiny. Až tolik můžete ušetřit na vytápění i chlazení domácnosti s využitím tepelného čerpadla a obnovitelných zdrojů energie. 

Autor článku Věra Kubátová

PR a content manager

Když se řekne tepelné čerpadlo, málokdo přesně ví, jak funguje. Ale výhody jeho používání jsou jasné všem – úspora energie, ušetřené peníze a v neposlední řadě i ochrana přírody. Pokud totiž vytápíme a chladíme elektřinou ze sítě, vytvoříme každoročně statisíce kilogramů zplodin oxidu uhličitého. A ty pak zkomplikují život nám i těm, kdo přijdou v budoucnu. Následky vidíme už teď. Přitom jen výměnou elektrokotle za tepelné čerpadlo můžeme snížit spotřebu až o 40 %.

Jaké tepelné čerpadlo koupit

Tepelných čerpadel je na trhu obrovské množství a vyznat se v nich chce mít znalosti i čas. Tohle jsme udělali za vás a s klidným srdcem profesionálů z oboru můžeme doporučit produkty rakouské společnosti iDM. Pro rodinné domy jsou vzhledem k jednoduchosti instalace nejvhodnější tepelná čerpadla vzduch-voda. Takové čerpadlo tvoří v podstatě dvě skříně. Do technické místnosti se umístí jednotka podobná lednici a za dům se instaluje druhá s ventilátorem. Každý typ tepelných čerpadel značky iDM v jediném přístroji kombinuje ohřev i chlazení. A protože spotřebovaná energie na vytápění a chlazení domácnosti je prakticky totožná, ušetřené peníze se vrátí dvojnásob. A s tím, jak roste průměrná teplota, bude tohle téma více a více ožehavé.

Ovládejte tepelné čerpadlo z mobilu v reálném čase

V iDM se ale nezastavují jen u úspor, myslí i na chytrá řešení. Vše s cílem ještě víc ulehčit život každému, kdo si jejich technologie nastěhuje domů. Díky speciální aplikaci můžete z mobilu nebo počítače ovládat teplotu v jednotlivých místnostech domu tak, jak vyžaduje situace. Teplotu si můžete naplánovat hodinu od hodiny na celé dny dopředu, přičemž není problém jeden pokoj vyhřát, zatímco jiný se chladí. Celý systém je prostě připravený stát se součástí vaší chytré domácnosti. Sám se aktualizuje a dokáže se přizpůsobit dalším „smart“ vychytávkám, které už doma máte nebo teprve plánujete (osvětlení, rolety a mnoho dalšího). A co víc – díky síti tisíců tepelných čerpadel po celé Evropě, které spolu sdílí údaje o teplotě a počasí, funguje celý systém jako obří meteorologická stanice. Díky tomu se připraví na změnu počasí dřív, než skutečně přijde. A přitopí nebo ochladí, podle toho, co se na nás žene.

Chytré tepelné čerpadlo pracuje s fotovoltaikou v dokonalé symbióze

A jak to celé funguje úplně nejlépe? Když k tepelnému čerpadlu přidáte fotovoltaiku na střechu a využíváte naplno potenciál sluneční energie. V tomto ohledu jsou tepelná čerpadla od společnosti iDM naprostý unikát. Dokážou totiž jako jediná na trhu reagovat na produkci energie ze slunce, které díky fotovoltaice zachytíte na střeše, a přizpůsobovat jí svůj momentální výkon. Když slunce svítí naplno, tepelné čerpadlo si potichu bzučí a kumuluje přebytečnou energii, kterou jiná zařízení v domě nevyužijí. Když zajde slunce, sníží příkon. Jiná čerpadla by v takové chvíli přepla a začala odebírat elektřinu ze sítě. Čerpadla od iDM ale umí využít skutečně jen přebytky. Díky této symbióze je čerpadlo schopné pracovat od března do října zadarmo a své úsilí přeměnit na teplo nebo chlad, podle toho, co je aktuálně potřeba. A to nejlepší na konec – výdaje na energie se vám v takovém případě sníží až o 75 %. Jen si spočítejte, co to udělá s vaším rodinným rozpočtem za dva, pět, deset nebo dvacet let.

Zátěžový test v rakouských Alpách

Na výrobky od iDM se můžete dlouhodobě spolehnout i díky důkladnému testování. Výrobce všechny produkty testuje přímo v sídle společnosti v Tyrolských Alpách, kde má na výrobních halách fotovoltaické panely o výkonu 329,04 kWp. Spolupráce obou technologií je tak prověřena mnoha lety intenzivních průzkumů.

Na kolik to celé vyjde?

A protože kvalita má svou cenu, i v iDM si svých technologií náležitě cení. Naštěstí může každá domácnost získat od státu až 150 tisíc v rámci programu Zelená úsporám právě na pořízení kombinace tepelného čerpadla a střešní fotovoltaiky. U čerpadel iDM vychází základní varianta vzduch-voda před dotací na 320 tisíc korun, nejdražší pak zhruba na 600 tisíc korun. Vybírat můžete z malých 3 kW čerpadel pro malé domy o pěti místnostech až po masivní 32 kW zařízení vhodná do obřích vil, například s ohřevem vody ve vnitřním bazénu.

Díky dotaci zaplatíte za špičkovou chytrou technologii stejně jako za obyčejné čerpadlo

Výsledná cena po odečtení dotace se cena dostává přibližně na stejnou úroveň jako tepelná čerpadla jiných výrobců. Konečnou částku je ale potřeba hodnotit optikou přidané hodnoty a úspory, které čerpadlo přinese. Vyšší cenu za čerpadlo iDM vyvažuje i možnost využití přebytků z fotovoltaiky na topení, chlazení a ohřev vody, dokonalá tepelná pohoda v zimě i v létě a nízké servisní náklady. A když nám to povolíte, budeme v centrále činnost čerpadla monitorovat a případný problém vyřešíme dřív, než si ho vůbec všimnete.

Kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla

Snižte náklady na topení, chlazení a ohřev vody až o 75 % díky spolupráci fotovoltaiky a tepelného čerpadla.

Více o kombinaci

Sdílejte článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Články, které by vás mohly také zajímat

Chcete ušetřit s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se zpátky do 2 pracovních dní

Kontaktní údaje použijeme pouze pro komunikaci s vámi.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.